Zor Zamanlar İçin Meditasyon

Zor Zamanlar İçin Meditasyon

Pema Chödrön, meditasyonun zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı olduğu dört yolu anlatıyor.


Meditasyon, kafa karışıklığımız ve akıl sağlığımızla bizi olduğumuz gibi alır. Kendimizi olduğumuz gibi tam olarak kabul etmek, varlığımızla basit, doğrudan bir ilişkidir. Biz buna maitri, kendimize ve başkalarına karşı sevgi dolu şefkat diyoruz. Meditasyon yaptığımızda geliştirdiğimiz dört maitri niteliği vardır:
Sebat. Meditasyon yaptığımızda, hem beden hem de zihin olarak kendimize karşı kararlı olma yeteneğimizi güçlendiriyoruz.

Net görme. Bu, kendimizi daha az kandırdığımızı söylemenin başka bir yoludur. Tekniği günden güne uygulama süreci boyunca, yıldan yıla kendimize karşı çok dürüst olmaya başlıyoruz.

Duygusal sıkıntımızı yaşamak. Kendimize anlattığımız hikayeyi bırakıp duygulara ve korkuya yaslanarak pratik yapıyoruz. Duyguyla kalırız, onu deneyimler ve çoğalmadan olduğu gibi bırakırız. Böylece korkulu kalbi kendi enerjimizin huzursuzluğuna açmayı öğreniriz. Duygularımızın deneyimine uymayı öğreniriz.

Şimdiki ana dikkat. Her an tam olarak burada olmak için seçim yapıyoruz. Şu andaki zihnimize ve bedenimize katılmak, kendine, başkalarına ve dünyaya karşı şefkatli olmanın bir yoludur. Bu dikkat kalitesi, sevme yeteneğimizin doğasında vardır. Bu dört faktör sadece oturma meditasyonu için geçerli değildir, aynı zamanda tüm bodhichitta (uyanmış kalp) uygulamaları için ve günlük hayatımızdaki zor durumlarla ilişki kurmak için gereklidir. Onları geliştirerek, temel olanın kafa karışıklığı değil bodhichitta olduğunu kendimiz keşfederiz.

Pema Chödrön'ün "Belirsizlikle Rahat: Korkusuzluk ve Merhamet Yetiştirme Üzerine 108 Öğreti" kitabından. Shambhala Publications'ın izniyle yeniden basılmıştır.